Praktyki zawodowe w Grecji dla uczniów!

Zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego poza granicami kraju to niepowtarzalna szansa na udany początek kariery zawodowej. Młodzież z naszej szkoły coraz chętniej zdobywa nowe umiejętności w środowisku międzynarodowym, tym bardziej, że po zakończonym stażu wszyscy otrzymują certyfikaty potwierdzające kompetencje zawodowe – wydany w dwóch wersjach językowych (angielskiej i polskiej) Europass-Mobilność podnoszący konkurencyjność jego posiadacza na europejskim rynku pracy oraz certyfikaty wystawione przez organizacje przyjmującą i wysyłającą uczniów na zagraniczny staż.

„Zagraniczne staże gwarancją wysokiej jakości kształcenia zawodowego”, to kolejny projekt Stowarzyszenia na rzecz Warszawy, Edukacji, Studentów i Tolerancji WEST, w którym tym razem mogli wziąć udział uczniowie z naszej szkoły, kształcących się w zawodzie gastronoma. Dwutygodniowe praktyki zostały zorganizowane przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+, w październiku 2015 r. w turystycznym regionie Tesalii w Grecji. Staż odbywał się m.in. w nadmorskim hotelu Delphi Beach – uczniowie mogli tu m.in. poznać różnice pomiędzy polską a grecką kuchnią i ogólne zasady żywienia zbiorowego, projektowali wnętrza sal restauracyjnych, uczyli się zasad obsługi klientów, używali specjalistycznych programów komputerowych, komponowali menu, i ogólnie zapoznawali się z nowoczesnymi standardami w europejskiej branży gastronomicznej i greckimi tradycjami w dziedzinie organizacji usług gastronomicznych. Co ważne, wszyscy stażyści przełamali bariery językowe (zarówno w języku angielskim, jak i greckim), także w zakresie posługiwania się terminologią zawodową.

Poza głównym celem projektu, jakim był rozwój umiejętności zawodowych, równie ważne było podszkolenie umiejętności radzenia sobie w odmiennym kulturowo środowisku życia i wkroczenie w dorosłość z cennymi doświadczeniami.

- Młodzież coraz częściej decyduje się na wyjazdy tego rodzaju, ponieważ w stażach zagranicznych widzi możliwość zdobycia nowych umiejętności i cennego doświadczenia, ale nie tylko zawodowych! Radzenie sobie w nowych, często stresujących sytuacjach i warunkach, przełamanie bariery językowej, czy rozwijanie umiejętności współpracy w międzynarodowej grupie, to tylko niektóre z ważnych umiejętności – wyjaśnia Artur Waligóra, wiceprezes Stowarzyszenia WEST.

W czasie pobytu w Grecji, w dni wolne, uczestnicy odwiedzili plantację oliwek i lokalną wytwórnię oliwy, Ambasadę RP w Atenach, gdzie dowiedzieli się jakie polskie firmy są popularne na rynku greckim, jak układa się współpraca między państwami, oraz w jaki sposób mogą zaistnieć polskie przedsiębiorstwa w Grecji. Będąc w Atenach odwiedzili Akropol i byli świadkami zmiany warty pod parlamentem. Zwiedzili również Delfy i znajdujące się w nich Muzeum Archeologiczne, a także Meteory – wybudowany na szczytach skał zespół prawosławnych klasztorów (monastyrów). W czasie praktyk młodzież dowiedziała się o historii, tradycjach i zwyczajach goszczącego ich kraju, a podczas specjalnie zorganizowanego wieczoru greckiego mogła obejrzeć m.in. pokaz narodowych tańców.

Do kraju uczniowie wrócili szczęśliwi, z postanowieniem dalszego rozwoju kariery w branży HoReCa. Wszystkim gratulujemy i życzymy wielu zawodowych sukcesów po tak owocnym stażu!