Grecja 2017- praktyki zawodowe _ wiosna grupa 2

Zagraniczne praktyki zawodowe to cykl wyjazdów w jakich nasza młodzież uczestniczy już od trzech lat. W tym czasie odbyło się osiem wyjazdów, w których mogli uczestniczyć wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły. To ogromna szansa oraz pomoc w kształceniu młodzieży. Zdobywają nie tylko wiedzę, umiejętności, ale i doświadczenie zawodowe. Poznają historię, kulturę i obyczaje krain jakie odwiedzają. W czasie wolnym zwiedzają, mogą odpocząć oraz nawiązać nowe przyjaźnie.  

W dniach 23 kwietnia 6 maja tego roku kolejna grupa uczniów Marysina udała się na zagraniczne praktyki zawodowe w ramach programu Erasmus +. Celem podróży była słoneczna o tej porze roku Grecja.  Uczniów zakwaterowano w hotelu Sun Beach Platamonas w regionie Riwiery Olimpijskiej nad samym brzegiem morza Egejskiego. W tym czasie uczniowie zdobywali nowe umiejętności i doświadczenia pod okiem instruktorów zawodu, a w czasie wolnym korzystali z licznych zorganizowanych dla nich atrakcji. Młodzież zwiedzała jedno z najstarszych miast regionu – Saloniki. To drugie co do wielkości miasto Grecji z licznymi zabytkami i śladami bytowania w tym miejscu od starożytnej Macedonii po czasy współczesne. Kolejny atrakcja to Meteory, cel podróżnych z całego świata. To zawieszone między niebem a ziemią monastyry – klasztory na szczytach ostańców skalnych. W tym miejscu miesza się piękno przyrody z kultem religijnym kościoła prawosławnego. Niezwykłe budowle na szczytach skał oraz wyczuwalna, wielowiekowa historia tego miejsca nie mogła pozostawić nikogo obojętnym. Dbając o poziom edukacji ale i stan ducha, organizatorzy zorganizowali dla młodzieży całodniowy rejs statkiem wycieczkowym. Była to atrakcja z pogranicza letniej przygody oraz poznawania wyspiarskiego życia Greków. Rejs umożliwiał pełen relaks: muzyka, tańce, korzystanie z promieni słonecznych na górnych pokładach, zimne napoje oraz kąpiel w błękitnych wodach jednej z tamtejszych zatoczek. Po takim kilkugodzinnym rejsie zacumowano do jednej z licznych tamtejszych wysepek. Rozciągają się tam najstarsze w regionie gaje oliwne, a na wzgórzu klasztor oraz cerkiew, gdzie klimatyczne budowle i piękne rośliny stworzyły niecodzienne połączenie dając inspiracje do nie jednej pamiątkowej fotografii. Kolejnego słonecznego poranka grupa wybrała się do pobliskich ruin zamku w Platamonas, który został wzniesiony w XI wieku przez krzyżowców, zdobyty przez Wenecjan a następnie przez Turków. Obecnie to miejsce wydarzeń kulturalnych i spacerów wielu turystów, bowiem rozciąga się z niego piękny widok zarówno na wybrzeże jak i na pasmo Olimpu.

Właściwie każdy dzień przynosił nowe doznania i niecodzienne przygody. Młodzież  w  czasie wolnym korzystała z przyległej do hotelu piaszczystej plaży, błękitnej morskiej fali, bawiła się podczas zorganizowanego specjalnie dla nich Wieczoru Greckiego z pokazami tańca. Po kolacji organizowane były dyskoteki, karaoke, lekcje tańca czy zajęcia z aerobiku. Każdy nawet największy malkontent mógł znaleźć coś dla siebie, spędzić miło czas i poznać nowych ludzi.

Praktyki zawodowe to cenne doświadczenie ale i przygoda, którą wielu zapamięta na długo. Setki pamiątkowych fotografii w niecodziennych tamtejszych sceneriach, a na nich uśmiechy na twarzach w jasnym greckim słońcu, jest dowodem niezwykłej wyprawy, która oby była inspiracją do dalszych podróży, nowych wrażeń i doświadczeń.

Opiekun grupy - Jolanta Mieszkowska