Poligon w Toruniu zdobyty!!  DRON odnaleziony J

W dniach 7 - 9 maja uczniowie Naszej Szkoły i opiekunowie (p. Katarzyna Prokopiak; p. Marzena Szymańska i p. Adam Kapeliński) na zaproszenie Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego byli uczestnikami uroczystości związanych z 15-tą rocznicą wstąpienia Polski do NATO. Wydarzenie adresowane było do uczniów klas mundurowych. Wzięło w nim udział 350 dziewczyn i chłopców oraz ich opiekunów. Wyróżnione szkoły to: Zespół Szkół w Lubrańcu Marysinie, IV LO w Toruniu, VIII LO w Bydgoszczy, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościelcu oraz Zespół Szkół we Wroniu. Na poligonie podczas uroczystości obchodów "Razem w NATO" Marszałek Województwa p. Piotr Całbecki przekazał Insygnia Województwa w/w szkołom. W dniu 8 maja na podtoruńskim poligonie w atmosferze prawdziwie wojskowej i towarzyszącej nam pięknej, słonecznej pogodzie młodzież mogła obejrzeć symulację zadań wykonywanych podczas misji stabilizacyjnych w zapalnych częściach globu przygotowanych przez żołnierzy z jednostek wojskowych stacjonujących na terenie woj. kuj. - pom.

Ogromne zainteresowanie wzbudziły pokazy strzelań artyleryjskich z dział: 85 mm A, z 155 mm AHS "URAB" oraz 152 mm AHS "DANA". Nasi uczniowie mogli spróbować swoich sił w strzelaniu. Przebywając na poligonie mogliśmy też przyjrzeć się działaniom patroli saperskich oraz zadaniom wykonywanym w misjach Polskiego Kontyngentu Wojskowego przez wojska chemiczne i inżynieryjne.  Uczniowie mogli nie tylko z bliska obejrzeć i poznać szczegółowe parametry pojazdów wojskowych, ale także porozmawiać z żołnierzami, którzy uczestniczyli w akcjach w terenie. Pokazano nam również DRONA (mały samolot bezzałogowy), a następnie zaprezentowano jego start i pokaz obserwacji pola walki z góry. To niezwykłe uczucie widzieć na własne oczy to, o czym w ostatnich dniach tak było w mediach głośno. Jasne, że to nie my odnaleźliśmy Drona, który zaginął na poligonie w Toruniu, ale widzieliśmy go z bliska i wiemy, że dobrze służy naszej armii. W wojsku czas jest zawsze w pełni wykorzystany. Pomimo zmęczenia chętnie wysłuchaliśmy występu Orkiestry Wojskowej w Toruniu oraz – na zakończenie dnia – koncertu zespołu Kobranocka.
Ich występ pozytywnie "naładował" nasze akumulatory. Mieliśmy więc dość sił, żeby na koniec dnia wziąć udział w kolejnej przygotowanej dla nas atrakcji, jakim było ognisko z konkursami na terenie FORTU IV - fortu artyleryjskiego w Toruniu. Byliśmy bardzo dumni z naszych chłopców, którzy wykazali się wyjątkową sprawnością zajmując pierwsze miejsce w dwóch konkurencjach: biegu w masce przeciwgazowej i w przeciąganiu liny - gratulujemy. W ostatnim dniu naszej trzydniowej wyprawy zostaliśmy przetransportowani do Bydgoszczy, by uczestniczyć w pokazach i prezentacjach przygotowanych w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (Joint Force Training Centre), 1. Brygadzie Logistycznej oraz zwiedzić Muzeum Wojsk Lądowych. Na zakończenie obchodów odbył sie m. in. pokaz wojskowej musztry paradnej oraz występ orkiestry wojskowej. Dodatkową atrakcją dla naszej młodzieży było zakwaterowanie w toruńskim CSAiU (Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia), gdzie uczniowie podlegali takim samym zasadom jak stacjonujący tam żołnierze. Dla naszych uczniów taki trzydniowy pobyt na poligonie był niesamowitym przeżyciem, ale i również niezwykłym doświadczeniem. Zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń wracaliśmy do Marysina żałując, że nasza przygoda dobiegła już końca. To nie koniec naszych przygód z wojskiem. Jeszcze w tym roku czeka nas kilka zadań. Ufam, że równie pięknie zapiszą się w historii Naszej Szkoły. Galeria 1, Galeria 2

Katarzyna Prokopiak